Rodna ravnopravnost u zaradama i pogoršanje uslova zapošljavanja u Velikoj Britaniji

Tempo kojim se u Velikoj Britaniji menjaju zarade žena u odnosu na zarade muškaraca pokazuje da će se jaz u zaradama zatvoriti za više od 30 godina.

Ovo je gurnulo Britance iza Kanade, što je ujedno i njen do sada najniži rang na listi koja meri jednakost na radnom mestu među velikim ekonomijama. Ovaj pad znači da je sada Velika Britanija druga među G7 zemljama.

Prema Indeksu zaposlenih žena kompanije PwC, Island, Novi Zeland i Luksemburg se nalaze u samom vrhu liste, koja meri faktore koji uključuju jaz u zaradama muškaraca i žena i nivoe zaposlenosti.

U poređenju sa situacijom iz 2023. godine, Velika Britanija je marginalno smanjila jaz u prosečnim zaradama muškaraca i žena. Međutim, usled sporih promena, pogoršavanja uslova zapošljavanja, manjeg učešća žena na radnom mestu, napredak je zaustavljen.
Stalno zaposlene žene u Velikoj Britaniji čine 68,9%, što ovu zemlju stavlja na 27.mesto, od ukupno 33, na listi OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj) najvažnijih ekonomija, a značajno ispod proseka OECD od 78.1%.

Alia Kamar, ekonomista iz kompanije PwC u Velikoj Britaniji, kaže: „Velika Britanija smanjuje razliku u zaradama muškaraca i žena, ali sporije nego ostali. Njen spor napredak pokazuje da je ona već jako dugo tik iznad proseka OECD dok su Irska i Kanada ostvarile značajan napredak u periodu nakon pandemije.“

Istraživanjem PwC pronađena je korelacija između učešća žena u radu i rasta BDP širom zemalja OECD od 2011 do 2023.

Filipa O’Konor, rukovodilac u PwC u Velikoj Britaniji kaže: „Veza između rodne ravnopravnosti na radnom mestu i ekonomskog rasta pokazuje da investiranje u rodnu ravnopravnost nije samo nešto što treba da uradite, već je i pametan potez.“

„Koristi šire i raznolikije radne snage se direktno reflektuju na porast BDP, kao i na sve veću ekonomsku raznolikost, smanjenje nejednakosti u zaradama i opšte jačanje veština.“

Related Articles

Responses

Ostavite komentar